Prečítané: Január 2018


Prečítané / utorok, 6 februára, 2018

Pekný večer prajem!

Na úvod pár slov – chcem sa v tomto roku viac venovať webu, tak teda začínam rovno aj rubriku Prečítané za mesiac. Niežeby som chcela nejako súťažiť sama so sebou a snažiť sa tromfnúť počet prečítaných kníh každý mesiac, ale budem to brať ako takú malú motiváciu. Predsa len minulý rok som toho prečítala žalostne málo. Ale je pravda, že minulý rok sa toho veľa udialo v mojom živote, preto si to nejako nevyčítam.

Takže ako som začala nový čitateľský rok?

Väčšinou pozeraním Netflixu… čo ma ale priviedlo aj k čítaniu komiksov! Snáď vás neobišla tohtoročná januárová novinka – seriál The End of The F***ing World podľa komiksovej rovnomennej predlohy. Ja som ten seriál zhltla za jeden večer. Perfektná vec! A keďže sa mi seriál tak páčil, rovno som si v ten istý večer prečítala aj komiks, podľa ktorého bol seriál natočený. Ide o príbeh veľmi temný, smutný, a miestami vtipný. V skratke – dvaja tínedžeri, mladý sociopat, láska, vražda. No keď mám pravdu povedať, seriál ma viac oslovil.

Prečítané: Január 2018


Ďalšia vec, ktorú, ako v predchádzajúcom prípade, inšpiroval seriál, bol komiks Archie: The New Riverdale. Pôvodné komiksy o mladom Archiem Andrewsovi a jeho kamarátoch začali vychádzať už v 40. rokoch minulého storočia, čiže čo-to som už o tzv. „Archie Comics“ počula. Nedávno som však zaregistrovala nový seriál s názvom Riverdale, ktorý je inšpirovaný komiksami o Archiem, no dodali tomu akýsi záhadný aspekt. Preto, ako je už očividne mojou januárovou tradíciou, som sa rozhodla dať šancu aj komiksu. Zatiaľ som prečítala len prvý diel, a síce sa dá čítať, je to predsa len obyčajná „high school drama“ a nemyslím si, že budem pokračovať ďalšími dielmi.

Prečítané: Január 2018


Cestou zo skúšky z histórie USA som cítila akési nutkanie prečítať si niečo nové, niečo mimo tých mojich troch rozčítaných kníh (viď nižšie). Dochádzam 150 kilometrov, takže čas na to mám. A tak som v autobuse prečítala celú jednu knihu cez aplikáciu Kindle (čítačku nemám, tak si musím vystačiť s aplikáciou v mobile), a to Nikola Tesla: Imagination and The Man That Invented The 20th Century. Kedysi som si túto knihu stiahla na Amazone, a práve teraz mi prišla maximálne vhod – v poslednej dobe vídavam samé referencie na Teslu a Edisona a ich spor, o ktorom neviem dokopy nič, takže som neváhala a začala čítať.

Prečítané: Január 2018

Nemala som od knihy vysoké očakávania, no očarila ma na plnej čiare. Začala síce ako bežná self-help motivačná kniha, a zrazu sa to prehuplo na Teslovu kvázi biografiu, ale o to viac som to ocenila, keďže práve o ňom som sa chcela viac dozvedieť. Musím povedať, že konečne trochu chápem tomu ich sporu s Edisonom, kto bol vlastne ten „zlý“, a kto sa o čo zaslúžil. Je skutočne zaujímavé čítať o génioch, ktorí zasvätili prakticky celý svoj život vede, a bez ktorých by náš dennodenný život vyzeral podstatne inak. Tesla ma natoľko zaujal, že som si o ňom neskôr pozrela dokument a práve teraz sa chystám na ďalší.

Toto sú všetky knihy, ak to vôbec môžem knihami nazvať (okej, dva krátke komiksy a jedna kniha), ktoré som začala čítať aj dočítala v minulom mesiaci. Nie je to síce veľa, no popritom, ako som vyššie spomínala, čítam ešte tri ďalšie knižky.


Rozčítané…

Nie som si istá, ale tuším, že tretí alebo už štvrtýkrát čítam Harry Potter a Fénixov rád. Minulý rok som znova začala čítať všetkých Potterov, lebo som už mala absťáky, ľudovo povedané. Naposledy som túto sériu čítala asi pred 3 rokmi, keď som bola ešte na výške v Brne, a vtedy som ich všetky prvýkrát čítala v angličtine. Teraz ich síce čítam po slovensky, no už to asi nevydržím, budem si musieť kúpiť Pottera po anglicky a budem si môcť dopriať poriadny „re-reading“ kedy sa mi zachce.

Ďalšia kniha, ktorú mám rozčítanú, je Vojna nemá ženskú tvár – moja prvá kniha od vydavateľstva Absynt. Je to kniha o vojne z primárne ženského rozprávania. Nie o vojne z histórie, kde sa spomínajú štatistiky, hrdinovia, víťazstvá, ale o vojne takej, akú ju prežívali ženy, pretože áno, ženy bojovali na fronte. Vo vysokých počtoch. Bojovali ženy, ktoré vojna natoľko zmenila, že sa báli priviesť na svet nový život. Bojovali matky, ktoré boli donútené utopiť vlastné bábätko, aby ich jeho plač neprezradil pred nepriateľskými jednotkami… S touto knihou sa neponáhľam. Chcem si s ňou dať načas, dôsledne ju prečítať a napokon aj precítiť, keďže autorka píše o neskutočne ťažkých a citlivých témach.

Najmenej ma očarila tretia, ktorú momentálne čítam, a to je Clockwork Angel z trilógie The Infernal Devices. Zatiaľ veľké sklamanie vzhľadom na to, aké má táto trilógia úžasné hodnotenia a akých má skalopevných fanúšikov. Ale som ešte len v tretine, takže uvidíme, možno budem nakoniec prekvapená.

 

Takýto teda bol môj čitateľský január – samý Netflix a komiksy… a Harry Potter.

Ako ste začali prvý mesiac tohto roka vy?

signature-heart