Obľúbené jarné čítanie


Ostatné / piatok, 24 marca, 2017

Už oficiálne nastala jar a to znamená zmenu prostredia a celkovej atmosféry.  Po studenej zime so sebou jar prináša akýsi rozkvet, obnovu, farebnosť. Kopy zamrznutého snehu nahrádza svieža zelená tráva a na lúkach začínajú kvitnúť voňavé pestrofarebné kvety. Mrazivý vietor sa mení na príjemný osviežujúci vánok a odvšadiaľ počuť spevavý štebot vtákov.
Ospravedlňujem sa za zbytočne kvetnatý a prehnaný úvod, ale ja proste milujem toto obdobie.

jarne citanie cover

Neviem, či to poznáte aj vy, no s príchodom jari sa mi akosi menia dokonca aj čitateľské ‘chute‘. Mám jednoducho chuť čítať skôr pozitívne a optimistické knihy, také, ktoré vo mne prebúdzajú radostné pocity. (Čiže všetky horory a mysteriózne trilery asi  budú musieť chvíľu počkať. Aj tak sú všetky niekde popožičiavané…)

spring reading

Anna zo zeleného domu – Lucy Maud Montgomery

U mňa konkrétne sa jarné obdobie spája aj s láskou k samotnému čítaniu, ktorú vo mne prebudila práve kniha Anna zo zeleného domu. Určite všetci poznáte príbeh ryšavej siroty Anny Shirleyovej a jej zážitky. Táto kniha pre mňa predstavuje jar v knižnej podobe. Sama vám neviem presne povedať prečo. Prvýkrát som ju čítala asi ako 11-ročná a ihneď po prvom prečítaní som sa do nej zaľúbila. Očarilo ma, ako autorka dokázala vykresliť tak nádhernú krajinu iba prostredníctvom slov. Veľmi sa mi páčil spôsob, akým autorka opisovala prostredie a zároveň sa mi zapáčila Annina divoká predstavivosť, ktorú s ňou zdieľam. Anna celkovo ako knižná postava mi je maximálne sympatická a vo viacerých veciach sa s ňou stotožňujem.

green 01

green 03

„Zo skúsenosti viem, že si možno takmer vždy spríjemniť život, ak sa pevne rozhodnete, že si ho chcete spríjemniť.“

green 04


Kúzelné upratovanie – Marie Kondo

Táto kniha patrí k mojím relatívne čerstvým obľúbencom – čítala som ju prvýkrát len minulý rok. No to nemení nič na tom, že sa u mňa zaradila veľmi vysoko! Marie Kondo poskytuje stručný a prehľadný návod, ako si upratať a vyčistiť celú domácnosť, a zároveň aj myseľ. Pretože pokiaľ má človek bordel vo veciach okolo seba, má bordel aj v hlave. Myslím si, že kniha Kúzelné upratovanie je ideálna práve na jar kvôli celosvetovému fenoménu zvanému jarné upratovanie, ktorý nás pohltí každoročne na jar, a pri ktorom cítime akési nutkanie zbaviť sa všetkého prebytočného a poupratovať si celú domácnosť.

JC kuzelne upratovanie 01

JC kuzelne upratovanie 02


Pýcha a predsudok – Jane Austen

No a v neposlednom rade som chcela spomenúť knihu Pýcha a predsudok. Prečo? Tiež neviem presne, prečo sa mi Pýcha a predsudok spája práve s jarným obdobím, samotný príbeh sa tuším neodohráva vyslovene len na jar. Možno na jar zvyknem čítať viac klasiky, možno preferujem v tomto období nejakú tú „oldskúlovú“ romantiku… Nech už to je akokoľvek, rada čítam na jar práve Austenovú a jej milé a krásne vypracované romance 🙂

JC pycha predsudok 02

JC pycha predsudok 03

Keď tak nad tým však rozmýšľam, teraz momentálne by mi mala byť hlavnou prioritou učebnica pre budúcich šoférov, keďže mám o necelé dva týždne skúšky z autoškoly… 😀 *držte palce*

signature-heart